/Yeni Zelanda ve Göçmenlik Üzerine
Auckland Marina

Yeni Zelanda ve Göçmenlik Üzerine

Yeni Zelanda ve göçmenlik ile ilgili sorulan sorulardan ilki her zaman “neden” olmuştur. Hemen akabinde de “nasıl” gelir. Ancak bu yazıda “neden” üzerine değil de “nasıl” üzerinde yoğunlaşmak istiyorum. Herkesin kendine ait nedenleri var. Aslında nedensizce bir yerlere gitmek isteyen pek çok insan var. Fazla uzatmadan “nasıl” üzerine yoğunlaşalım:

Daha çok gençler için en mantıklı ve kolay yol ülkede eğitim almak. 4 yıllık üniversite eğitimi hatta 2 yıllık master veya doktora bile oldukça uzun ve masraflı olabilir. Buna ayıracak zaman ve bütçeniz olmayabilir. Ancak, klasik üniversite, master ya da doktora dışında da pek çok sertifika programı var. 30 haftadan az olmamak kaydıyla bu tip bir sertifika programına üye olursanız “Post Study Work Visa” adı verilen ve kurs bitiminde size 1 yıllık çalışma hakkı veren vizeye başvuru yapabiliyorsunuz. Bu 1 yıllık vize size ileride vatandaşlık bile alabilmenizi sağlayacak başka vizelerin önünü çok rahat açacaktır. Elbette bu kursun NZQA (New Zealand Qualifications Authority) tarafından tanınması gereklidir. Türkiye’deki Bilge Adam gibi kursların Yeni Zelanda versiyonları NZQA destekli olacaktır. Bilge Adam’ı örnek olarak verdim ancak ille yazılım olmak zorunda değil. Kaynak kursu, iş güvenliği, PLC kursları vs. de olabilir. Ancak bu kurslara kabul edilebilmeniz için de genellikle ilgili alanda en az 1-2 yıllık lise sonrası eğitiminizin olması gereklidir.

“Post Study Work Visa” öncesinde genellikle 1 yıllık “Job Search Visa” verilir. Okul bittikten öğrenci vizeniz geçersiz olacaktır. İş vizesi alabilmeniz için iş teklifine ihtiyacınız var. Bu geçiş döneminde ülke içinde yasa dışı duruma düşmemeniz için bu vizeye ihtiyacınız olacaktır. Ayrıca iş görüşmelerine gittiğinizde bu vizeyi ibraz etmeniz gerekecektir. Aksi taktirde iş görüşmelerine bile çağrılmayabilirsiniz. İş teklifini aldıktan sonra da bu vizeyi 1 yıllık çalışma vizesiyle değiştirirsiniz. Eskiden 2 yıllıktı bu vizeler. Ancak son yıllarda dünya genelindeki anti-göçmen yasaları Yeni Zelanda’da da kendisini gösteriyor. Ancak yine de 1 yıl size bu vizeyi “Skilled Migrant Category Resident Visa”‘ya dönüştürmenizi sağlayacak zamanı ve puanı sağlayacaktır. Ayrıca öğrenci iken de haftalık 20 saat part-time çalışabilirsiniz. Buna 12 hafta ve üzeri olan İngilizce kursları da dahil. Yalnız İngilizce kursları iş arama vizesi vs. sağlamaz.

30 yaş altındakiler için diğer uygun bir yöntem de “Working Holiday” programı. Her yıl Temmuz ayında bu program açılıyor ve 100 kişi davet alıyor. Working Holiday programı ile 12 ay boyunca ülkede kalabilir ve aynı iş yerinde 3 aydan fazla olmamak şartı ile çalışabilirsiniz. Aşağıdaki linkten gelecek kontenjanın ne zaman açılacağını ve şartlarını görebilirsiniz.

https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/about-visa/turkey-working-holiday-visa

Eğitiminizi zaten Türkiye’de almış iseniz veya herhangi bir sebepten dolayı başka bir ülkede okumak sizin için ihtimal dışı ise ve Yeni Zelanda’ya katma değer verebilecek bir mesleğe sahipseniz “Skilled Migrant Category Resident Visa” seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Ancak bu biraz uzun bir süreç özellikle ülke dışında iseniz. Ayrıca an bu yazıyı yazdığım an itibariyle de 3085 NZD harcamanız gerekecek yalnızca vize işlemleri için. Yani sağlık raporu almak vs. gibi işler için de ekstra ödeme yapmanız gerekecek. 55 yaşın altındakiler bu vizeye başvurabiliyor. Öncelikle “Expression of Interest” formu doldurmanız gerekiyor. Bu formda eğitim durumunuz ve yetenekleriniz ile ilgili sorular olacak. Ve bu soruların cevabına göre puanlandırma sistemi var. 160 puan ve üzeri puana sahipseniz INZ size işlemleri başlatmak için gerekli adımları gönderecek. Bu bir nevi ön eleme. Puanlandırmayı aslında kendiniz yapıyorsunuz. Ancak asıl başvuruyu yaptığınızda gerekli belgeleri elbette sağlamakla mükellefsiniz. Önceden bahsettiğim 3085 NZD haricinde bu ön eleme formu için de 530 NZD gibi bir ödeme yapmanız gerekiyor. Her 2 haftada bir 160 puan ve üzeri alan adaylar bu ön eleme havuzundan seçiliyor ondan sonraki 3 hafta içinde de INZ (Immigration New Zealand) size gerekli adımları postalıyor. Burada tüm fiyatlandırma başvuru başına. Yani eşiniz ya da çocuğunuz için INZ’ye ekstra bir ücret ödemiyorsunuz. 3085 + 530 dolar tek başına olsanız da eşiniz ve çocuğunuzla beraber olsanız da ödenecek olan ücret. Elbette hastane raporları vs. için adam başı ücret ödemeniz gerekecek. EOI ile ilgili puan hesaplaması yapmak için aşağıdaki linke bakabilirsiniz:

https://www.immigration.govt.nz/new-zealand-visas/apply-for-a-visa/tools-and-information/tools/points-indicator-smc-28aug

Cover Photo by Dan Freeman on Unsplash